KAKO VEŽBANJEM DO BOLJEG IMUNITETA
Fitnes Fitnes
Imuni sistem je složena mreža koja se sastoji od ćelija, tkiva i organa u telu. Održavajući imunološki sistem zdravim, povećavate šanse za odbranu od virusa, a vežbanje je jedan od najefikasnijih načina da u tome uspete. Pored toga osećaćete se bolje i imaćete više energije.
Redovno vežbanje u vremenu kada većina sveta ide u izolaciju ima važnu ulogu u održavanju zdravog imunološkog sistema. Odeljenje za zdravstvo i ljudske resurse predlaže najmanje 150 minuta umerenog vežbanja sedmično.
FITNES I IMUNITET
Fitnes pored pozitivnog uticaja na kardiovaskularni sistem, mentalno zdravlje, jačanje organizma, ima izuzetno pozitivan uticaj na imuni sistem.
Održavanjem fizičke aktivnosti podstičete imuni sistem kako bi smanjili štetne efekte virusa, ublažili simptome i ubrzali vreme oporavka.
Ukoliko preterate sa fizičkim aktivnostima možete oslabiti imuni sistem, zato je jako važno da trening bude prilagodjen vama.
Danas možete uz pomoć online treninga i profesionalnog trenera, vežbati u svom domu, bez straha da ćete pogrešiti ili preterati u želji da poboljšate svoj imunitet i zdravlje kompletnog organizma. Personalizovan plan treninga i program ishrane koga se morate pridržavati, sigurno vode ka dobrim rezultatima.
KOJE VEŽBE SE PREPORUČUJU
„Ne postoji biološka i psihička funkcija organizma na koju odgovarajuća fizička aktivnost ne deluje pozitivno”
Astrand
Usled pandemije korona virusa, sve više se bavimo imunitetom i odbranom od bolesti, a upravo fizička aktivnost igra važnu ulogu na tom putu.
Trening snage povećava mišićnu masu, poboljšava koordinaciju, jača kosti i smanjuje bol u leđima ( naročito ako ste neaktivni ).
Čini da se osećate bolje, smanjuje rizik od hroničnih bolesti, pomaže da održite ravnotežu. Mišići su ogroman izvor energije, kada su mišići u dobrom stanju to znači bolji imunoliški sistem
Aerobne vežbe poput trčanja ili vožnje bicikla...jačaju srce, pluća , podstiču jačanje imunog sistema u borbi protiv bakterija i virusa.
Vežbanje smanjuje nivo stresa. Blag porast telesne temperature tokom i nakon vežbanja može sprečiti razvoj bakterija i pomaže u borbi protiv infekcija.
RADITE NA SEBI
Zameniti loše navike dobrim, sigurno će imati značajan efekat na jačanje imunog sistema.
Izbalansirana ishrana ( personalni trener ili online trening će vam pomoći da pored vežbi i ishrana ide u pravom smeru )
Budite veseli, pozitivan stav igra bitnu ulogu u održavanju imuniteta
Odmor i san 7-9 sati , dobar san poboljšava proizvodnju imunih ćelija koje se bore protiv patogena, uključujući viruse i bakterije
Umor može biti znak slabog imuniteta, posebno kada ste izloženi stresu, tako povećavate podložnost bilo kojoj infekciji
Nedostatak aktivnosti dovodi do gojaznosti koja utiče na imunoliške ćelije i izaziva kardiovaskularne bolesti, dijabetes, osteoporozu... Za mnoge ljude gojaznost je kompleksno socijalno, emocionalno i fizičko pitanje, zato je upravo vežbanje bitan segment na putu ka boljem zdravlju i jačem imunološkom sistemu.
U našoj prirodi je da budemo fizički aktivni. Najznačajni faktor rizika za zdravlje je fizička neaktivnost.
Istraživanja pokazuju da je vežbanje najbolje smatrati važnom strategijom u očuvanju imunološkog sistema. Kada su ishrana, fizička aktivnost, spavanje i stres u harmoniji poboljšavate svoje celokupno zdravlje. Osobe koje redovno vežbaju ređe obolevaju.
Na imunitet treba misliti uvek, ne samo kada se pojavi problem. Imate jako oružje u borbi protiv raznih bolesti, od vas zavisi koliko ćete očuvati svoje zdravlje.
Ukoliko vam treba profesionalna pomoć oko treninga Robert Siladji organizuje i online treninge i pravi plan ishrane samo za vas.
Srodni tekstovi:
Kada treba koristiti tablete za prehladu?
U prelaznim periodima godine posebno treba voditi računa o imunitetu i jačati ga, kako biste izbegli...
DetaljnijeGlavni principi organske poljoprivrede: negovanje održive budućnosti
U svetu koji se suočava sa brojnim izazovima kao što su klimatske promene, degradacija zemlji...
DetaljnijeAlchajmerova i Parkinsonova bolest uzrok i simptomi - Kada je vreme za posetu lekaru?
Alchajmerova i Parkinsonova bolest spadaju u najteža neurološka oboljenja koja su, na žalost,...
DetaljnijeKada ljubomora postaje bolest?
Ljubomora nije baš tako prijatno stanje, čak i kod osoba koja je doživljavaju povremeno. Osob...
Detaljnije