Da li je moguće osloboditi se bola u lumbalnom delu kičme
Prevencija i lečenje Prevencija i lečenje
Bol u kičmi sigurno je poznat kao jedan od najiritantnijih. Nemogućnost da se napravi neki pokret, nemogućnost da se nađe poza i položaj u kojoj se ne oseća bol, nemogućnost da se obavljaju najobičnije dnevne aktivnosti – teraju da se pronađe rešenje i olakšanje. Kako je to jedna vrsta bola koji se toliko često javlja, može se pomisliti da je nemoguće rešiti ga se. Ipak, nije tako. Pre svega treba utvrditi uzrok bola.
Šta sve može biti uzrok bola u kičmi
Uzroci bola u kičmi mogu biti raznoliki, s tim da dominiraju oni koji se javljaju kao posledica povreda, odnosno istegnuća, nepravilnog podizanja tereta, zatim ukleštenje nerava, i istrošenost diskova uzmeđu pršljenova. Takođe, bol u kičmi često je i posledica nepravilnog držanja, kifoze i skolioze, gde je potrebno napraviti specifičan pristup u terapiji. Bolovi u leđima se takođe javlja kada trbušni mišići oslabe, što je naročito poznata situacija ženama nakon porođaja. Kada se oslabljenim mišićima pridoda podizanje i spuštanje deteta, kao i razni položaji u kojima se krivi kičma, bol je takoreći zagarantovan.
Kako ukloniti bol u donjem delu leđa
Prva nedoumica koja se javlja jeste da li više pomaže mirovanje ili kretanje. Zatim, da li su delotvornije tople ili hladne obloge. Naravno, sve u zavisnosti od toga koji je uzrok bola, primenjuje se i adekvatna terapija. Pacijenti se najčešće žale onda kada dođe do ukočenosti. Tada je procedura jasna – lekovi protiv bolova, ili serija injekcija koje će opustiti mišiće i nerve. Tek kada se akutna situacija primiri, pristupa se osmišljavanju terapije, čemu prethodi postavljanje precizne dijagnoze. Tada na scenu stupaju – fizikalna terapija, vežbanje i u krajnjoj liniji hirurški zahvat. No svi se pitaju kako ukloniti bol u donjem delu leđa na duže, odnosno da se taj osećan bola ne ponovi više.
Šta još utiče na to da se javi bol u kičmi
Kada nekog u starijoj životnoj dobi boli kičma, obično se kaže da je to posledica nekih navika tokom života, ili istrošene kičme zbog nekih jednoličnih položaja ili preopterećenja kičme. Međutim, isto to se javlja i kod mlađih generacija, za koje se može reći kako savremeni način života uzima svoj danak pa im je zdravlje kičme ugroženo zbog uglavnom sedećeg načina života. Bol u leđima se prevenira time što se održava redovna fizička aktivnost, zatim vodi se računa da se telesna težina drži u optimalnoj granici (poznato je kako višak kilograma utiče na kičmeni stub).
Prevencija je pola zdravlja
Svakodnevno možemo uraditi brojne stvari da predupredimo propadanje i oboljenja kičme, ili da ih ublažimo ako već postoje. Da rešimo nedoumicu s početka teksta – za zdravu kičmi je potrebna i vežba ali i odmor. Od aktivnosti koje se preporučuju svakako na prvom mestu jeste plivanje i šetnja. Neaktivnost slabi mišiće, tako da od ležanja nema mnogo dobrobiti. Ali kada kažemo odmor, mislim pre svega da se praktikuju pokreti koji stavljaju kičmu u neutralan položaj ali i da se pazi prilikom ustajanja, sedanja i podizanja tereta, kao i da se sedenje prekida nakon određenog vremena šetnjom.
Srodni tekstovi:
Oporavak organizma kao bitan faktor normalnog funkcionisanja
Ne postoji osoba koja barem jednom nije doživela povredu izazvanu padom, tokom bavljenja sportom ili...
DetaljnijeOvo su najbolje tablete za mršavljenje
Iako je sezona kupaćih kostima prošla, to ne znači da je prošla naša želja da i...
DetaljnijeKoje sve usluge nude stomatološke ordinacije
Često vas boli zub ili ste u potpunosti nezadovoljno osmehom? Čini vam se da korišćenje prepa...
DetaljnijeKoliko je opasna kandida u ustima?
Dobro je poznat podatak da u usnoj šupljini svakog čoveka obitava veliki broj različitih mikr...
Detaljnije