Uklanjanje mladeža radio talasima
Ostalo Lepota
Pozitivna iskustva vaših prijateljica koje su uklonile mladeže, podstakla su vas na razmišljanje da i vi uklonite mladeže koji vam smetaju već dugi niz godina. Više puta ste razmišljali o tome, ali vas je bilo strah. Sada ste čuli da postoje razne vrste intervencija od kojih jedna podrazumeva uklanjanjanje mladeža radio talasima.
Pa hajde da „vidimo“ šta vas čeka na tom putu i da li su strahovi bili opravdani.
Šta su mladeži i koje vrste mladeža postoje?
Za početak bi trebalo da saznate šta su mladeži i koje vrste mladeža postoje. Zatim ćemo upoznati koje metode postoje za njihovo uklanjanje.
Mladeži ili nevusi su benigne (ne-kancerogene) promene na koži koje nastaju usled rasta nakupina ćelija melanocita, ćelija koje proizvode pigment melanin. Mogu se pojaviti bilo gde na telu i obično su braon, crni ili tamnocrveni i mogu biti različitog oblika i veličine. Većina ljudi ima mladeže, oni su uobičajeni, ponekad se javljaju već pri rođenju (kongenitalni mladeži), dok se drugi mogu pojaviti tokom života, tako da su retke osobe koje ih nemaju.
Neka osnovna podela podrazumeva dva tipa mladeža:
Obični mladeži
Displastični mladeži
Obični mladeži ili uobičajeni mladeži (nevusi), su male promene na koži koje nastaju kada ćelije koje proizvode pigment (melanociti), rastu u grupama. Mogu da variraju u boji, obliku i veličini, uglavnom su braon ili crne boje, ravni ili ispupčeni, a mogu se pojaviti bilo gde na telu. Uglavnom su manji od 5 mm.
Ovi madeži su najčešće bezopasni, ali je svakako važno pratiti promene njihovog izgleda, kao što su boja, veličina, oblik, a naročito ako dođe do pojave bola ili krvarenja. Promene mogu biti znak melanoma, vrste raka kože, pa je važno da ukoliko primetite neke značajnije promene odmah posetite dermatologa .
Displastični mladeži (displastični nevusi) su neobični mladeži koji se razlikuju od tipičnih, običnih mladeža po svom izgledu, obliku ili veličini. Ovi mladeži mogu izgledati nepravilno, imati neujednačenu boju ili ivice i često su veći od uobičajenih mladeža (prečnika više od 6 mm). Takođe mogu biti ravni ili uzdignuti na koži, a mogu biti i asimetrični, tj. jedna polovina se razlikuje od druge.
Displastični mladeži mogu biti povezani sa povećanim rizikom od razvoja melanoma, vrste raka kože.
Da li je većina mladeža bezopasna?
Odgovor na pitanje da li je većina mladeža bezopasna i benigna je pozitivan. Oni tokom vremena mogu menjati izgled i boju, postati tamniji ili se promeniti, što je uglavnom normalno. Međutim, ponekad mogu postati zloćudni, što može dovesti do melanoma, vrste raka kože.
Kao što većina običnih mladeža nisu kancerogeni, to isto važi i za displastični mladež, ali su osobe koje ih imaju često pod povećanim rizikom za melanom.
Promene u veličini, boji, obliku ili teksturi mladeža, kao i pojava nepravilnih ivica, krvarenja ili svrab, su opomene da treba da posetite dermatologa. Preventiva su redovni dermatološki pregledi, korišćenje krema za sunčanje i izbegavanje prekomernog izlaganja UV zracima, kao i redovno praćenje promena na koži.
Koja metoda za uklanjanje mladeža je najbolja?
Teško je reći koja metoda za uklanjanje mladeža je najbolja. Svaka od njih se koristi u zavisnosti od vrste mladeža, njegove veličine, položaja i estetskih ili medicinskih razloga. I svaka intervencija je bezbedna, ako je obavlja stručno lice, u dobro opremljenoj klinici za estetsku hirurgiju.
Najčešće korišćene metode su:
Hirurška ekscizija (rezanje)
Radiofrekventna ablacija – uklanjanje mladeža radiotalasima
Elektrokauterizacija
Lasersko uklanjanje
Krioterapija (zamrzavanje)
Brijanje mladeža (Shaving)
Uklanjanje mladeža radiotalasima - Radiofrekventna ablacija
Uklanjanje mladeža radiotalasima je savremena metoda, minimalno invazivna, sigurna i bezbolna, koja je poslednjih godina veoma rasprostranjena. Pored mladeža, radiotalasima se mogu uklanjati i druge promene na koži, kao što su keratoze, viseće bradavice, granulomi, papilomi i dr. Pre primene ove metode potreban je klinički pregled pacijenta, odnosno da se mladež ispita putem dermoskopa, i da se uradi patohistološki (PH) pregled.
Kako ova metoda deluje najbezbednijom, detaljnije ćemo opisati kada i kako se sprovodi, i koje su njene prednosti u odnosu na druge vrste intervencija.
Šta su radiotalasi?
Radiotalasi se koriste i u medicini za uklanjanje mladeža i drugih kožnih promena, kroz postupak poznat kao radiotalasna hirurgija. Ova metoda omogućava precizno uklanjanje tkiva uz minimalno oštećenje okolne kože. Uređaji za radiotalasnu hirurgiju koriste visokofrekventne radiotalase (obično od 3.8 do 4 MHz) koji se fokusiraju na određeno područje kože. Ovi talasi stvaraju toplotu koja može iseći tkivo ili koagulisati (zatvoriti) krvne sudove. Uklanjanje mladeža radiotalasima je danas u svetu najnaprednija dermatohiruška metoda.
Prednosti uklanjanja mladeža radiotalasima
Za razliku od tradicionalnih metoda, osnovne prednosti uklanjanja mladeža radiotalasima leže u činjenici da se intervencija vrši bez upotrebe skalpela, već se obavlja putem energije radiotalasa. To omogućava vrlo precizno uklanjanje mladeža, bradavica, papiloma i sličnih kožnih lezija.
Uklanjanje mladeža radiotalasima je bezbedno, brzo, bezbolno, i bez vidljivih ožiljaka.
Jedna od posebnih prednosti ove metode je brzina. Sam postupak uklanjanja mladeža radiotalasima traje od 60 do 180 sekundi po mladežu, u zavisnosti od veličine i izgleda, što je veoma bitno pacijentima, jer nema stresa i dugotrajnog zadržavanja u ordinaciji.
Mladeži se uklanjaju u uslovima lokalne anestezije, postupak traje kratko, što ga čini prilično bezbolnim za pacijente. Preciznost pri uklanjanju mladeža radiotalasima, omogućava da su ožiljci manji nego kod tradicionalnih hiruških metoda, jer nema oštećenja okolnog tkiva, a samim tim je proces oporavka brži i ne zahteva često previjanje i posebnu negu.
Uklanjanje mladeža radiotalasima omogućava da se ukloni samo deo kože koji je neophodan, tako da je minimalno oštećenje tkiva, odnosno ožiljci su manji i manje izraženi.
Nakon intervencije potrebno je pridržavati se saveta dermatologa, odnosno tretirati mesto gde je nekad bio mladež antibiotskom mašću. Zatim počinje oporavak i zarastanje kože od spolja ka unutra, ka centru promene. Nakon toga dolazi do promene boje, da bi na kraju ostala veoma mala promena boje kože, koja je nekada neprimetna.
I da rezimiramo za kraj
Nove i stare tehnike za uklanjanje mladeža su usavršene u velikoj meri i omogućavaju vam da se bez bojazni odlučite za rešavanje vašeg problema sa mladežima.
Ako se i ne odlučite odmah, brinite o svom zdravlju i vršite dermoskopski pregled preventivno jednom godišnje. Pratite stanje, izgled i boju svojih mladeža, i čuvajte ih od jakog sunca ili povreda. Ako se odlučite za intervenciju, najbolja preporuka bila bi da se podvrgnete intervenciji uz primenu radiotalasne tehnike, koja omogućava da rana brže zaraste, a rizik od komplikacija sveden je na minimum.
I svakako, najbolje je da to učinite u profesionalnoj klinici za estetsku hirurgiju, uz konsultacije sa iskusnim dermatologom.
A vi dragi čitaoci, jeste li već uklanjali mladeže nekom od pomenutih metoda? Lepo bi bilo da podelite svoja iskustva sa nama u komentarima.
Srodni tekstovi:
Važnost knjiga za decu za razvoj deteta
Kako bi se vase dete pravilno razvijalo potrebno da je oko deteta postoje aktivnosti koje će ga anim...
DetaljnijeMuči Vas sve slabiji vid nakon četrdesete? Bez brige, rešenje postoji!
Starenje je neminovan proces koji se odvija u svakom od nas. Ipak, u današnjem vremenu stvar ...
DetaljnijeBitka protiv bolova u kičmi: Neočekivane prepreke modernog doba
Savremeni svet donosi brojne blagodeti, ali i izazove za naše zdravlje. Dok smo se nekada kao...
DetaljnijeZdravstvena kriza u digitalnom dobu! Kako dezinformacije utiču na epidemije?
U digitalnom dobu, informacije putuju brže nego ikada pre, imajući moć da oblikuju javno mnjenje, ut...
Detaljnije