Kvalitetna i zdrava ishrana tokom posta


Ishrana

odrezak ribe sa povrcem na tanjiru

Kvalitetna i zdrava ishrana tokom posta zahteva pravu kombinaciju namirnica, izbalansirane obroke i njihovo pažljivo planiranje. I u periodu posta ishrana treba da bude u skladu sa vašim metaboličkim i imunološkim potrebama, da ne biste ugrozili svoje zdravlje i kako ne bi došlo do iscrpljenosti. Iako hrišćanski post podrazumeva mnogo više od pukog uzdržavanja od mrsne hrane, jer pre svega predstavlja priliku za duhovni rast i razvoj (dok bi u protivnom bio samo jedan od brojnih načina ishrane), u redovima koji su pred vama fokusiraćemo se prevashodno na zdravstvene prednosti telesnog posta i savete koji će vam pomoći da lakše i uspešnije istrajete u njemu. 

Činjenica da nam brojni savremeni i ekonomični kućni uređaji mogu znatno olakšati pripremu posne hrane, pa ukoliko redovno postite, razmislite o nabavci kvalitetnog aparata za kuvanje na pari, nutribulet blendera, air freir-a ili mini rerne i pronađite dodatnu inspiraciju i radost u pripremi najukusnijih posnih obraka.

Zdrava ishrana tokom posta mora biti praćena povećanim unosom vode

Hidratacija je za vreme posta posebno važna, a najbolje ćete je održati ako pijete dovoljno vode između posnih obroka. Tokom posta i procesa detoksikacije voda je ključna podrška vašem metabolizmu. Ona je izuzetno važna i zbog održavanja ravnoteže elektrolita, koji imaju važnu ulogu u pravilnom funkcionisanju mišića i nervnog sistema. Dehidratacija je jedan od glavnih uzročnika lošeg raspoloženja, umora i glavobolje, a kako smo za vreme posta obično znanto osetljiviji i samim tim joj podložniji, utoliko je bitnije da unosimo više tečnosti nego inače. Osim toga, unos vode može doprineti smanjenju osećaja gladi. 

Ne zaboravite da kofein može samo pojačati dehidrataciju, naročito ako postite. Zato je bitno da ograničite njegov unos, pa neka tokom posta kad god je to moguće alternativa kafi bude neki biljni čaj ili napitak od organskog kakaoa. 

Sveže voće i povrće

Poznato je da raznovrsno voće i povrće, bogato antioksidansima, vitaminima i mineralima, takođe odlična podrška hidrataciji i detoksikaciji, posebno ako ne pijete dovoljno tečnosti tokom posta, jer pomaže vašem organizmu da se obnovi i osveži. Unos svežeg voća i povrća, koje je bogato vlaknima, ključna je komponenta zdrave ishrane tokom posta i pomaže u prevenciji dehidratacije. Pomoći će vam u održavanju zdrave probave i doprineti dužem osećaju sitosti, bez preteranog unosa kalorija. Takođe će doprineti očuvanju vašeg imuniteta, kao i opšteg zdravstvenog stanja za vreme posta. 

povrce sa ribom u posudi na stolu

Uravnotežen unos makronutrijenata

Uravnotežen unos makronutrijenata, a naročito obezbeđivanje proteina i masti u dovoljnim količinama, veoma je važno i onda kada ne jedete namirnice životinjskog porekla. Kompletan protein možete dobiti npr. kombinacijom mahunarki (poput pasulja) i žitarica (npr. pirinča) ili proizvoda od soje. 

Važno je da pratite i unos masti, a možete ih obezbediti (naravno, u kontrolisanim količinama) iz ribe – posebno pastrmke i lososa, koje su naročito bogate omega-3 masnim kiselinama, zatim iz semenki, orašastah plodova, avokada, maslinovog ulja i sl. Ove zdrave masti će vam pružiti dovoljno energije i održavati ravnotežu hormona tokom dužeg perioda posta.

Takođe, birajte složene ugljene hidrate, koji će vam obezbediti postepeno oslobađanje energije: integralne žitarice, batat, voće i povrće, a ograničite unos soli i visokokaloričnih, prerađenih i konditorskih proizvoda, kao što su peciva, slatkiši i grickalice. 

Planiranje obroka

Izbalansirana ishrana posebno dobija na značaju tokom posta, a ako unapred isplanirate i iskontrolišete svoje posne obroke, teže ćete pasti u iskušenje da posegnete za nezdravim proizvodima. Obratite pažnju na veličinu svojih porcija. Prejedanje, naročito tokom posta, nije ni poželjno ni zdravo. Ne zaboravite da je poenta telesne strane posta ne samo uzdržavanje od mrsne hrane, nego smanjen unos i apstinencija od hrane uopšte. Prejedanje može opteretiti vaš probavni sistem. Ukoliko su vaši obroci uravnoteženi i dobro isplanirani, lakše ćete kontrolisati i veličinu svoje posne porcije.

Neredovna i jednolična ishrana, preterani unos testenina, belog krompira i konditorskih proizvoda, kao i generalno namernica sa velikim glikemijskim indeksom, može ozbilljno naštetiti vašem zdravlju, naročito tokom posta na vodi. 

Ne zaboravite da po završetku posta prelazak na mrsnu hranu može biti i te kako stresan po vaš probavni sistem. Zato je tada posebno važno postepeno vraćanje uobičajenoj rutini u ishrani. 

U slučaju da tokom posta imate neke specifične zdravstvene potrebe, savetujemo vam da se konsultujete sa nutricionistom koji vam može pomoći u sastavljanju plana ishrane koji će odgovarati vašim specifičnim ciljevima i zdravstenim potrebama, te opštem zdravstvenom stanju.




Srodni tekstovi:


Na vreme planirajte sadnju sadnica

Ako pitate stručnjake, kad je pravo vreme da se zasade sadnice, reći će Vam da je to kasna jesen, uk...

Detaljnije

Кako kofein utiče na naše zdravlje?

Kafa i čajevi su svima voljeni napici koje milioni ljudi svakodnevno konzumiraju. Pored toga &scaron...

Detaljnije

O ovim ćevapima se priča…. Više o njima vam otkrivamo u tekstu.

Ćevapi su jedno od najpopularnijih jela u srpskoj kuhinji, a u Beogradu postoji veliki broj mesta na...

Detaljnije

Savršena frizura kod kuće. Tajne profesionalnih frizera

Svaka žena zna koliko je važno imati lepo stilizovanu kosu, ali odlazak kod frizera nije uvek prakti...

Detaljnije
Copyright © 2018 Centar Zdravlja. All rights reserved.
Izrada sajta by GW, SEO by WBS