Kako prepoznati kondilome?


Prevencija i lečenje Prevencija i lečenje



Kondilomi, poznati i kao genitalne bradavice, predstavljaju jednu od najčešćih polno prenosivih infekcija. Nastaju usled infekcije humanim papiloma virusom (HPV), a njihovo prisustvo kod čoveka može izazvati prvo nelagodnost, a ako se ne leči, i ozbiljnije probleme. Da bi se na vreme reagovalo, od velike važnosti je znati - kako prepoznati kondilome? 

Zbog njihovog sporog razvoja i neprimetnih simptoma u početnim fazama osoba često nije ni svesna da ih ima. 

Imajući u vidu da se mnogi suočavaju sa ovim problemom, pokušaćemo da u nastavku teksta ukažemo na važne karakteristike kondiloma, opišemo metode za dijagnostikovanje i načine lečenja.

Kako izgledaju kondilomi i na kojim se mestima javljaju?

Oblik i veličina kondiloma mogu biti različiti. Najčešće su to mekane izrasline koje mogu biti ravne ili izdignute. Površina im može biti glatka ili hrapava, i po obliku često liče na sitne cvetove karfiola. Boja kondiloma može varirati od svetloružičaste do sivkaste ili braonkaste nijanse, u zavisnosti od tena osobe. Takođe, mogu biti suvi i hrapavi na dodir, a u nekim slučajevima mogu postati i bolni, ako se iritiraju odećom ili prilikom seksualnih odnosa.

Možemo ih opisati i kao male, mesnate ili sivo-ružičaste izraštaji na koži i sluzokoži genitalne regije, a mogu biti pojedinačni ili grupisani, kada formiraju veće površine. U ranim fazama mogu biti jedva primetni, što otežava njihovu identifikaciju bez stručne pomoći. Takođe, njihov rast može biti brz, ili  se mogu pojavljivati postepeno tokom vremena.

Preporuka je da treba da reagujete odmah po pojavi prvih simptoma, ili bilo kakvih nelagodnosti u regijama koje su specifične za njihovu pojavu i razvoj. Prvi korak u prepoznavanju kondiloma jeste vizuelni pregled. Ako posumnjate da ih imate, poželjno je da što pre posetite ginekologa, odnosno specijalizovanu kliniku na kojoj će vam stručno lice uspostaviti pravu dijagnozu. 


Mesta na kojima se javljaju kondilomi?

Mesta na kojima se javljaju kondilomi mogu se razlikovati u odnosu na pol. Specifično je to da zahvataju različita mesta u genitalnoj i analnoj regiji, kao i na okolnoj koži. Kod žena se najčešće javljaju na vulvi, u vagini, na grliću materice i oko analnog otvora. Kod muškaraca se mogu formirati na penisu, skrotumu i analnoj regiji. U retkim slučajevima, kondilomi mogu zahvatiti i usnu šupljinu ili grlo, naročito kod osoba koje su imale nezaštićene oralne odnose. Pored ovih mesta, kondilomi se mogu pojaviti i na preponama ili unutrašnjoj strani butina, posebno ako postoji stalni kontakt sa inficiranom kožom.

U slučajevima kada se kondilomi pojave u unutrašnjosti vagine, na grliću materice ili anusu, simptomi mogu biti minimalni ili potpuno odsutni, što otežava njihovo prepoznavanje bez stručnog pregleda. U tom slučaju se kod nekih osoba, pored neprijatnosti, može se javiti i osećaj prisustva stranog tela u području zahvaćenom kondilomima. 

Postavljanje dijagnoze 

Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničkog pregleda od strane stručne osobe, dermatovenerologa ili ginekologa. U nekim slučajevima, posebno kada su promene manjeg obima ili nevidljive golim okom, za postavljanje dijagnoze lekar može koristiti kolposkopiju ili primeniti specijalne rastvore koji olakšavaju vizuelizaciju promena. 

HPV testiranje takođe može biti dodatna dijagnostička metoda, naročito kod žena, kako bi se utvrdila prisutnost visokorizičnih tipova virusa. Ponekad se može obaviti i biopsija, naročito ako lekar sumnja na atipične promene u tkivu.

U većini slučajeva, simtomi koji prate kondilome ne izazivaju bol, ali mogu izazvati svrab, nelagodnost ili peckanje, naročito ako su na mestima podložnim trenju. Kod nekih osoba može doći do blagog krvarenja tokom seksualnih odnosa. A sada da kažemo nešto o metodama lečenja kondiloma.

Dakle, koje su najčešće metode lečenja kondiloma?



Nakon postavljanja dijagnoze, brojni su načini kako se izboriti sa ovom bolešću. Postoje različite metode lečenja kondiloma, a izbor tretmana zavisi od njihove veličine, broja i lokacije. Na izbor metode, pored ostalog utiče i opšte zdravstveno stanje pacijenta. 

Najčešće metode su:

Lokalna terapija (kreme i rastvori)  

  • Podofilotoksin (Podophyllotoxin) – koristi se kao rastvor ili gel koji se nanosi direktno na promene, uništava zaražene ćelije, ali može izazvati iritaciju.

  • Imikvimod (Aldara, Zyclara) – krema koja podstiče imuni sistem da uništi virus, pri tome terapija može da traje nekoliko nedelja.

  • Trihlorsirćetna kiselina (TCA) – hemijski tretman koji sagoreva kondilome. Ovaj tretman se koristi za manje lezije i zahteva pažljivo nanošenje.

 Hirurške metode

  • Krioterapija (zamrzavanje tečnim azotom) – brzo uklanja kondilome smrzavanjem tkiva, ali pri tome može biti bolno.

  • Elektrokauterizacija – spaljivanje kondiloma električnom strujom, primenjuje se kod većih lezija.

  • Hirurška ekscizija – sečenje skalpelom ili hirurškim makazama, koristi se za velike ili tvrdokorne kondilome.

  • Laserska terapija – precizno uklanja promene pomoću laserskog snopa, koristi se kod opsežnijih lezija.

Ali kako kaže naš narod - “bolje sprečiti, nego lečiti”. Pa hajde da kažemo kako sprečiti da uopšte dođe do pojave kondiloma.

Koji je najbolji način zaštite od kondiloma?

Prevencija je najbolji način zaštite od kondiloma i HPV infekcije. Vakcinacija protiv visokorizičnih i niskorizičnih tipova HPV-a može značajno smanjiti rizik od infekcije. Pored toga, upotreba kondoma tokom seksualnih odnosa smanjuje mogućnost prenosa virusa, iako ne pruža stopostotnu zaštitu. Redovni ginekološki i dermatovenerološki pregledi mogu pomoći u ranom otkrivanju, i adekvatnom lečenju kondiloma. Takođe, važno je održavati higijenu i izbegavati deljenje peškira i drugih ličnih predmeta sa drugima.

Ključnu ulogu u borbi protiv HPV infekcija ima jačanje imunog sistema. Preporučuje se zdrav način života, uravnotežena ishrana, suplementacija vitaminima (posebno C i D) i smanjenje stresa.

HPV vakcina (Gardasil, Cervarix), iako ne leči postojeće promene može zaštititi od budućih infekcija visokorizičnim tipovima virusa.

Najbolji tretman zavisi od individualnih faktora, zato je konsultacija sa lekarom neophodna za pravilnu terapiju.


Zaključak

Prepoznavanje kondiloma u ranoj fazi ključno je za pravovremeno lečenje i sprečavanje njihovog širenja. Zato je važno da redovno pratite promene na koži i sluzokoži, posebno u genitalnoj i analnoj regiji. Ako primetite neobične izraštaje ili simptome, posetite stručno lice radi konsultacije, dijagnostike i adekvatnog tretmana. Prevencija, kroz vakcinaciju i sigurne seksualne prakse, predstavlja najbolji način zaštite od ove virusne infekcije. 

Redovni pregledi, prevencija i odgovorno ponašanje igraju ključnu ulogu u zaštiti zdravlja!

A vi dragi čitaoci, da li ste imali neka iskustva vezana za kondilome? Podelite svoja razmišljanja sa nama u komentarima. Hvala.







Srodni tekstovi:


Sjajno leto bez kompromisa! Kako zaštititi kožu od UV zračenja?

Leto donosi sa sobom ne samo dugo očekivane trenutke opuštanja i zabave pod sunčevim zracima,...

Detaljnije

Boli vas vrat ujutru kad ustanete? Možda imate spondilozu?!

Nakon buđenja ujutru, često se dešava da nam je vrat ukočen pa ne možemo da ga pomerimo u str...

Detaljnije

Psihološki efekat, kvar i popravka televizora

Gledanje televizije aktivnost je koja može oduzeti većinu vremena svakodnevice kod mnogo ljudi. Jeda...

Detaljnije

Korišćenje NLP-a u koučingu | Zašto koristiti NLP kao kouč

Ako ste kouči ne koristite NLP u koučingu, nedostaje vam jedan značajan trik. U ovom tekstu pisaćem...

Detaljnije
Copyright © 2018 Centar Zdravlja. All rights reserved.
Izrada sajta by GW, SEO by WBS