Kako prepoznati uobičajene promene na koži: Znakovi i simptomi kožnih bolesti


Lepota Prevencija i lečenje Lepota Prevencija i lečenje


Koža je najveći organ našeg tela i igra ključnu ulogu u zaštiti našeg tela od spoljašnjih faktora. Međutim, kao i bilo koji drugi organ, koža takođe može biti podložna raznim promenama i bolestima. Zbog toga je važno da budemo svesni uobičajenih znakova i simptoma kožnih bolesti kako bismo mogli da prepoznamo moguće probleme. Ukoliko primetite neke nesvakidašnje promene na telu, kao što su kvržice, promena boje kože i razne druge nepravilnosti, najbolje je odraditi ultrazvuk mekih tkiva. Beograd je grad u koji ima veliki broj stručnaka kada je u pitanju dermatologija. 


Značaj prepoznavanja uobičajenih promena na koži


Prepoznavanje i razumevanje uobičajenih promena na koži ima ključnu ulogu u održavanju kože zdravom. Koža je naša zaštitna barijera, koja štiti naše unutrašnje organe od spoljnih faktora kao što su sunčeva svetlost, bakterije, virusi i toksini. Promene na koži mogu biti znakovi različitih stanja, uključujući i kožne bolesti. Kada prepoznamo promene na koži na vreme, možemo se efikasno nositi sa njima i sprečiti da se situacija pogorša. Stoga je veoma važno obratiti pažnju na svoju kožu i biti upoznat sa uobičajenim promenama koje se javljaju.

Pročitajte i nedostatak kojih vitamina uzrokuje pucanje kože na rukama.

Promene na koži koje su obično bezopasne


Nekoliko promena na koži su često bezopasne i ne zahtevaju poseban medicinski tretman. Međutim, važno je ipak biti upoznat sa njima kako biste mogli prepoznati druge promene koje mogu biti ozbiljnije. 


Promene u boji kože


Koža može prolaziti kroz promene u boji iz različitih razloga. Povećanje ili smanjenje pigmentacije kože mogu biti normalni deo procesa starenja ili mogu biti rezultat izloženosti suncu ili hormonskih promena. Međutim, ako primetite naglu promenu u boji vaše kože ili iznenadno pojavljivanje tamnih ili svetlih mrlja, bilo bi poželjno posetiti dermatologa radi dalje procene.


Crvenilo


Crvenilo kože može biti rezultat iritacija, alergija ili opšteg upalnog stanja. Na primer, alergijske reakcije, kao što je kontaktni dermatitis, mogu izazvati crvenilo kože. Takođe, određene bolesti kao što je rozacea mogu rezultovati crvenilom kože. Ako je crvenilo uporno ili se javlja uz simptome kao što su svrab, peckanje ili oticanje, trebali biste se konsultovati sa dermatologom.


Tamne mrlje


Tamne mrlje na koži, poznate i kao hiperpigmentacija, mogu biti rezultat sunčevih opekotina, starenja ili hormonskih promena. One nisu obično opasne, ali ako se mrlje menjaju u veličini, boji ili obliku ili ako se pojave nove tamne mrlje, možda je dobro posetiti dermatologa radi provere.


Bleda ili siva boja kože


Bleda ili siva boja kože može biti znak loše cirkulacije, anemije ili neke druge ozbiljnije bolesti. Ako primetite bledu ili sivu boju kože, posebno ako je praćena drugim simptomima kao što su umor ili otežano disanje, trebali biste se posavetovati sa lekarom.


Promene u teksturi kože


Tekstura kože može se promeniti iz različitih razloga, uključujući i genetiku, starenje, izloženost suncu i hormonalne promene. 


Suva koža


Suva koža može biti posledica nedovoljne hidratacije ili izloženosti suvom vazduhu uslovima kao što su hladnoća ili vetar. Suva koža može biti jako neprijatnog svraba, ali obično nije ozbiljna. Nega suve kože je neophodna, korišćenje hidratantnih krema i izbegavanje preteranog kupanja ili izlaganja vrućoj vodi može pomoći u vraćanju vlažnosti kože.


Grubi ili ispucali delovi kože


Grubi ili ispucali delovi kože mogu biti rezultat hronične suvoće kože ili specifičnih stanja kao što su ekcem ili psorijaza. Ove promene često mogu biti jako neugodne, praćenje iritacijom i bolom. Ako redovna nega kože i hidratantne kreme ne poboljšaju stanje, važno je posetiti dermatologa radi pravilne dijagnoze i lečenja.


Kvrge ili ožiljci


Kvrge ili ožiljci na koži mogu biti rezultat povrede, operacije ili infekcije. Oni mogu biti privremeni ili trajni, u zavisnosti od prirode i ozbiljnosti povrede. Ako primetite kvrge ili ožiljke koji ne prolaze ili koji se menjaju, obratite se dermatologu kako biste utvrdili uzrok i započeli odgovarajući tretman.


Osip ili otečenost


Osip ili otečenost na koži mogu biti reakcija na određene alergene, kao što su hrana, lekovi ili razni drugi otrovi koje unesemo ili nanesemo na svoje telo. Takođe, mogu biti rezultat infekcija ili kožnih bolesti kao što su ekcem ili dermatitis. 


Zaključak


Prepoznavanje uobičajenih promena na koži i razumevanje znakova i simptoma kožnih bolesti ključno je za održavanje zdravlja i blagostanja našeg tela. Naša koža može biti podložna raznim problemima, kao što su osip, svrab, promene boje ili teksture, izrasline i mnoge druge. Identifikovanje ovih promena na vreme omogućava nam da se brzo obratimo stručnjaku za kožne bolesti i preduzmemo adekvatne mere.

Važno je zapamtiti da svaka promena na koži nije nužno znak ozbiljne bolesti, ali i da se čak i manji problemi mogu pogoršati ako ih zanemarimo. Stoga, redovno samopregledanje kože, posebno na mestima kao što su ruke, noge, lice, vrat i genitalna oblast, treba da postane deo naše rutine kako bismo brzo primetili bilo kakve nepravilnosti.

Pored samopregleda, takođe je važno redovno posećivati dermatologa radi kontrolnih pregleda kože, posebno ako primetimo neke zabrinjavajuće promene ili ako imamo genetsku predispoziciju za kožne bolesti. 

Bilo da je u pitanju sitan osip koji se lako leči ili ozbiljniji problem koji zahteva stručnu medicinsku pomoć, važno je da budemo odgovorni prema našem telu i brinemo o njemu na pravi način.






Srodni tekstovi:


Alchajmerova i Parkinsonova bolest uzrok i simptomi - Kada je vreme za posetu lekaru?

Alchajmerova i Parkinsonova bolest spadaju u najteža neurološka oboljenja koja su, na žalost,...

Detaljnije

Zašto su probiotici za decu važni za razvoj

Ako ste roditelj, znate koliki izazov može biti da naterate dete da jede zdravu hranu. Pri tome, uko...

Detaljnije

Pampers pelene – najčešći izbor roditelja

Od bebinog rodjenja roditelje, uz sve druge dileme, jedna  stalno prati, a to je: Koje jednokra...

Detaljnije

Kada ljubomora postaje bolest?

Ljubomora nije baš tako prijatno stanje, čak i kod osoba koja je doživljavaju povremeno. Osob...

Detaljnije
Copyright © 2018 Centar Zdravlja. All rights reserved.
Izrada sajta by GW, SEO by WBS