Kada sve druge metode ne pomognu – zube spašava Režanj operacija
Prevencija i lečenje
Režanj operacija je minimalno invazivan zahvat na desnima sa kojim se uklanja oštećeno tkivo i pomaže da zub povrati svoju stabilnost.
Kao zahvat se bira onda kada druge metode lečenja ne daju bolje rezultate pa je neophodno isecanjem skloniti zaraženi deo jer će u suprotnom zahvatiti i druge zube u vilici. Do tog stanja se ne dolazi odmah, potrebno je vreme, a uzrokuje je infekcija bakterijama koje se postepeno šire i uništavaju strukture unutar desni.
Intervencija se radi u lokalnoj anesteziji, nije bolna i efikasno je rešenje koje može značajno popraviti dentalno zdravlje.
Kako parodontopatija ugrožava zdravlje zuba?
Parodontopatija je stanje koje dovodi do ispadanja zuba jer je vilica obolela i gubi potporu zubima u njoj.
Problem nastaje postupno i vremenom se razvija, prvo kao gingivitis, tj. upala desni, a ona i infekcijom dubljih slojeva koji uništavaju potporni deo zuba i vezuju ga za kost.
Sve započinje sa nakupljanjem plaka i taloženjem kamenca na zubima koji su zapravo pravi rasadnici bakterija i patogenih organizama koji postepeno ulaze u strukturu desni i tu započinje proces parodontopatije.
Bez kontrole i provere, desni postaju sve više zaražene i nagrizaju strukturu oko samog zuba u donjem delu, u vilici. Vremenom on počinje da gubi stabilnost i dolazi do ispadanja, a bakterije nastavljaju da se šire i prave dalje probleme.
Kako teče lečenje paradentoze?
Od momenta postavljanja dijagnoze kreće „trka sa vremenom“ jer je potrebno što pre izlečiti bakterije u desnima tako da se ne ugrozi stabilnost zuba.
Lečenje antibioticima, posebnim ispiranjem kod stomatologa čime se smanjuje njihov broj i usporava paradontopatija. Ipak, to lečenje nije uvek efikasno, javljaju se paradontalni džepovi i zub gubi svoju stabilnost.
Upravo je važno izlečiti desni pre tog stanja jer je reč o poslednjem stadijumu kada je gubitak zuba neminovan. Zato je režanj operacija najefikasniji način za ciljano lečenje i zaustavljanje daljeg propadanja.
Kako se izvodi režanj operacija?
Režanj operacija je hirurški zahvat koji se može raditi na jednom ili više zuba. Reč je o dubinskom čišćenju oštećenog tkiva i njegovom vađenju da ne bi bilo izvor zaraze i propadanja desni i na dalje.
Procedura je bezbolna, traje do sat vremena i posle toga se zub stabilizuje, a desni imaju priliku da se oporave što će pomoći da zub povrati funkciju.
Postupak može da bude efikasan samo ako je zahvaćeno tkivo do 4mm, a sve preko toga je preveliko isecanje i svakako će ugroziti stabilnost zuba. Zato je važno pravovremeno lečenje, pre nego što dođe do situacije da su desni previše zaražene kada je gubitak zuba izvestan.
Augmentacija – postupak uvećanja mase u desnima
Nakon režanj operacije ili tokom tog postupka je moguće izvesti i ugradnju veštačke kosti i tako popuniti parodontalne džepove kao prostore koji ostaju nakon propadanja tkiva.
Na ovaj način se vraća čvrstina desnima i bolja stabilnost zuba u vilici što je odličan način da se sa jednom intervencijom reši važno pitanje bolesti desni.
Oporavak nakon intervencije
Nakon režanj operacije desni su ušivene i prvih 7 dana je potreban veći oprez sve do prve kontrole i skidanja konaca.
Tokom tog perioda je važno pratiti savete za higijenu i brigu o desnima pa će oporavak proći dobro, a režanj operacija biti uspešna.
Važan je stomatološki tim za uspeh u lečenju
Lečenje parodontopatije je složen proces sa neizvesnim tokom lečenja. Zato je važno da se sa najboljim šansama uđe u proces lečenja.
Na prvom mestu je važno da proceduru izvode stručni stomatolozi sa iskustvom u lečenju kompleksnih stanja, ali i da koriste savremene postupke za lečenje.
Materijali, aparati, postupci…sve se unapređuje tako da se skrati period lečenja i spasi zub. Savremene ordinacije imaju svetski priznate tehnike pa se kod nas dobijaju vrhunski rezultati, kao da se rade u svetskim ordinacijama.
Zato nema potrebe tražiti pomoć negde dalje, Beograd ima najbolje stomatološke ordinacije čak i za najsloženije intervencije.
Zdravlje zuba i desni se postiže redovnom higijenom i redovnim kontrolama. Ako se higijena zapusti stvoriće se naslage na zubima koje sadrže bakterije, a one nagrizaju gleđ, ali i postepeno ulaze u desni.
Bakterije se množe, nagrizaju strukturu koja koren zuba vezuje za viličnu kost pa zub gubi stabilnost, počinje da se ljulja, a na kraju i ispada. Paradontoza je ozbiljno staje koje može dovesti do najtežeg rezultata, do gubitka zuba.
Prvi simptomi nisu uvek vidljivi, a kada bolest uznapreduje lečenje je kompleksnije. Zato je važno redovno kontrolisati zdravlje usne duplje i stomatolozima prepustiti proveru zdravlja i otklanjanje naslaga.
Ako se pojave bakterije, odmah treba primeniti kombinovanu terapiju, a jedna od opcija je i režanj operacija.
Stručnjaci će dati sve od sebe da se stanje popravi i zdravlje očuva, ali je vreme krucijalno za uspeh lečenja. Zbog toga ne treba čekati da se problemi jave i zato je preventiva najbolji način za očuvanje oralnog zdravlje i sprečavanje ikakvih većih promena.
Srodni tekstovi:
Da li treba piti Recoforte uz antibiotike?
U savremenoj medicini, antibiotici su nezaobilazni u borbi protiv bakterijskih infekcija. Međutim, n...
DetaljnijeLepota i zdravlje se čuvaju u dermatološkim ordinacijama
Nega kože nije samo stvar estetike, već i brige o svom zdravlju. Prva asocijacija na dermatolo&scaro...
DetaljnijeRolo tende za terase-zdrav način da se zaštite od štetnog sunčevog zračenja
Sem što su najbolja zaštita od sunca, vetra, kiše ali i neželjenih pogleda rolo...
DetaljnijeOtvorite vrata savršenstvu! Transformišite svoju rutinu depilacije!
U potrazi za savršenom kožom, mnogi od nas se suočavaju sa izazovima depilacije. Bez obzira n...
Detaljnije