Za prelom kičmenog pršljena postoji pouzdano rešenje
Prelomi kičmenih pršljenova najčešće se dešavaju starijim ljudima usled degenerativnih bolesti, ali mogu se desiti bilo kome usled pada i raznih nesreća. Važe za opasne povrede koje, u zavisnosti od stepena, mogu izazvati i privemenu ili trajnu oduzetost ekstremiteta. Ipak, u najvećem broju slučajeva radi se o prelomima koje ne prati i oštećenje kičmene moždine pa ne dolazi do oduzetosti (paralize). Prelomi kičmenog pršljena su uglavnom vrlo bolni i ometaju kretanje.
Prelomi kičmenog pršljena
Za najveći broj preloma kičmenih pršljenova stručnjaci krive degenerativnu bolest osteoporozu od koje oboleva sve veći broj ljudi. Osteoporoza predstavlja smanjenje gustine kostiju usled čega one postaju poroznije i lako pucaju već pri lakim padovima. Pacijenti osim bola, mogu primetiti crvenilo na koži i lokalni otok na mestu pucanja pršljenova.
Prelomi mogu nastati i kao posledica padova, nesreća, ali i metastaza karcinoma na kostima. Pokazalo se da je operacija preloma kičmenog pršljena najbolje i najsigurnije rešenje bez obzira na uzrok nastanka preloma.
Vertebroplastika donosi rešenje
Vertebroplastika je minimalno invanzivna metoda kojom se brzo i efikasno rešava problem bolnog akutnog ili subakutnog preloma (frakture) kičmenog pršljena. Kompresivni prelomi pršljenova su problem koji se često ne može rešiti lekovima, mirovanjem i fizikalnom terapijom. Potrebno je da se izvede operacija kojom se oštećeno pršljensko tkivo ponovo povezuje operacijom. Na taj način se trajno vraća visina i snaga prelomljenog pršljena.
Perkutana vertebroplastika za sada daje najbolje rezultate uz najmanje rizike od komplikacija i vrlo brz oporavak. Ova metoda se primenjuje kod preloma pršljena vratnog, grudnog i slabinskg dela kičme.
Izvođenje operacije kičmenog pršljena
Za razliku od starijih metoda operacija, kod vertebroplastike nema reza, već se operacija izvodi ubodom igle kroz kožu. Perkutana vertebroplastika se izvodi uz pomoć rendgenskog zračenja kojim se otkriva tačno mesto preloma pršljena. Fluoroskopijom se rendgenski snimak prati na monitoru u realnom vremenu, što je vrlo značajan vodič za hirurge.
Specijalnom iglom se punktira pršljen i pod pritiskom ubrizgava posebna vrsta cementa za kosti, koji se stvrdnjava već nakon deset minuta. Na taj način se formira koštano - cementni blok koji stabilizuje odlomljene delove pršljena i vraća mu prvobitnu funkcionalnost. Cement koji se ovde ubrizgava u nastale pukotine ima ulogu gipsa koji mobiliše povređeni pršljen.
Operacija kičmenog pršljena traje oko sat vremena i izvodi se u lokalnoj anesteziji sa intravenskom sedacijom. Pacijent je budan za vreme operacije i može da reaguje, ali bol ne oseća.
Ovaj postupak dovodi do izvesnog smanjenja ili potpunog nestanka bolova u kičmi. Nestanku bola doprinosi i visoka temperatura koja se razvija u oštećenom tkivu prilikom postupka. Rizici od komplikacija nisu veliki, budući da operaciju uspešno izvode dugi niz godina vrsni hirurzi Atlas opšte bolnice iz Beograda. Godinama unazad Atlas bolnica je mesto efikasnog operativog lečenja bolesti kičmenog stuba.
Postoperativni oporavak
Oporavak od operacije preloma kičmenog pršljena traje nekoliko dana uz postepeno povećavanje obima kretanja i nadzor lekara.
U prvim danima nakon operacije pojavljuje se bol u operisanom predelu koji se ublažava ledenim oblogama. U većini slučajeva oslobađanje od bola i nelagodnosti dolazi nakon dan – dva od operacije. Osobe koje obavljaju fizički zahtevnije poslove poput sportista, moraće ipak da pričekaju i do šest nedelja od operacije kako bi se vratili svom poslu.
Za više informacija o operacijama preloma kičmenog pršljena i drugih operacija kičmenog stuba pozovite telefon Atlas opšte bolnice: +381 11 785 88 88.
Srodni tekstovi:
Refluks kod bebe - zašto se javlja i kako pomoći bebi?
Verovatno vam se mnogo puta dogodilo da vaša beba, nakon podoja, izbaci malu k...
DetaljnijeProblem krive kičme – sve češća pojava kod dece u razvoju
U današnje vreme mali broj ljudi obraća pažnju na pravilno držanje i problem oterećenja kičme...
DetaljnijeKako noćni život pomaže našem mentalnom zdravlju?
Prezauzetost raznim obavezama ne ostavlja vam puno vremena za sebe. Jedan od načina da se izborite s...
DetaljnijeDentalni turizam ne zvuči tako bolno
Iako se nijedan stomatološki pregled ne bi mogao nazvati baš najprijatnijim iskustvom ...
Detaljnije