Kome se obratiti u vezi problema sa srcem: Vodič kroz specijaliste u zdravstvenom sistemu Srbije


Prevencija i lečenje Prevencija i lečenje


Problemi sa srcem i krvnim sudovima predstavljaju rasprostranjen problem u Srbiji kod velikog dela populacije, dok su istovremeno i ozbiljan izazov za zdravstveni sistem. Pravovremeno i tačno dijagnostikovanje mogu biti presudni za uspešno lečenje, pa je važno znati kome se obratiti.

Naš sistem nudi različite specijaliste koji se bave ovim specifičnim problemom, pa tako odabir pravog može biti posebno zbunjujući. Nekada su simptomi sami po sebi nešto što može navesti na pogrešan korak, ali je važno potražiti pomoć bez obzira na sve.

Ovde će se razmotriti koje su to vrste lekara koje bi trebalo posetiti kada zdravstveni problem nastane ili se na njega sumnja, bilo da je to usled konkretnih tegoba ili faktora rizika i istorije oboljenja u porodici. Potrebno je razumevanje uloge svakog od njih, kako bi se prepoznali svi potencijalni problemi.

Kardiolog kao ključni specijalista za srčane bolesti

Kao specijalista koji prvi pada na pamet svima, kardiolog predstavlja stručnjaka koji se bavi dijagnostikom, lečenjem i prevencijom srčanih bolesti.

Kao ključni lekar u procesu identifikovanja problema sa srcem, kardiolog poseduje specifično znanje i stručnost pri razumevanju osnovnih funkcija srca, ali i krvnih sudova.

Na pregledu kod kardiologa će se upotrebiti različite dijagnostičke metode, kao što je EKG, ultrazvuk srca, kao i testovi opterećenja, kako bi se postavila tačna dijagnoza i dao savet ili predložila odgovarajuća terapija.

Dakle, ukoliko postoje simptomi poput bolova u grudima, otežanog disanja, nepravilnog srčanog ritma, ili čak konstantnog umora, prva stanica bi trebalo da bude kardiološka ordinacija. Zanemarivanje ovih simptoma može znatno ugroziti zdravlje i dovesti do komplikacija, pa je važno što pre tražiti uput ili zakazati pregled.

Kada je vreme za pregled vaskularnog hirurga?

Pregled vaskularnog hirurga će postati neophodna stavka ukoliko postoje simptomi koji mogu ukazivati na kompleksnije probleme sa krvnim sudovima.

Neki od simptoma koji su razlog za zakazivanje pregleda vaskularnog hirurga su proširene vene, otekline ekstremiteta, bolovi u nogama, ali i promene u boji kože.

Pregled kod vaskularnog hirurga obuhvata lečenje bolesti arterija, vena, kao i limfnih sudova, uključujući i brojna stanja, kao što su tromboza, periferni vaskularni poremećaj, varikozne vene i aneurizme. 

Ukoliko postoje simptomi, važno je da se prepoznaju i leče na vreme pregledom kod vaskularnog hirurga, kako ne bi došlo do ozbiljnijih zdravstvenih stanja.

Kvalitet pružene nege će se razlikovati od mesta do mesta, ali i u državnoj i privatnoj praksi, pa će tako, na primer, pregled vaskularnog hirurga u Beogradu verovatno uključivati korišćenje savremenih dijagnostičkih sredstava koja nisu svuda dostupna.

Pregled kod interniste – sveobuhvatan pristup

Pored pregleda vaskularnog hirurga i kardiologa, od podjednake važnosti je i posećivanje interniste. On procenjuje celokupno stanje organizma, baveći se prevencijom, dijagnostikom i lečenjem širokog spektra bolesti.

Internista nije fokusiran samo na jednu grupu organa, već na celokupno funkcionisanje organizma. Ukoliko postoje neki nespecifični simptomi, bilo da je u pitanju umor, bol u telu, povišeni krvni pritisak ili neke hronične smetnje, poseta internisti je preporučljiva.

Kao i kardiolog, internista će koristiti EKG, ultrazvuk, holter za merenje krvnog pritiska ili pulsa, ali i krvne testove i analize urina, kako bi utvrdio postojanje određenog oboljenja ili stanja. Putem ovih analiza se mogu otkriti faktori rizika, ali i postojanje određenih bolesti. 

Izazovi u lečenju kardiovaskularnih bolesti 

Izazovi za lečenje ovih bolesti su mnogobrojni, a zahtevaju holistički pristup, odnosno pristup koji uključuje pravovremenu dijagnostiku, uključivanje potrebne terapije, ali i različite preventivne mere. U Srbiji, kardiovaskularne bolesti predstavljaju jedan od glavnih uzroka smrtnosti, što se povezuje se nekoliko faktora. 

Prvi problem jeste visoka učestalost faktora rizika, koji uključuju konzumiranje masne hrane koja uzrokuje povišen nivo ,,lošeg“ holesterola, potom korišćenje cigareta i alkohola, ali i rasprostranjenost nezdravog načina života uz vrlo malo fizičke aktivnosti.

Potom, pristup zdravstvenoj zaštiti i specijalističkim uslugama nije jednak za sve građane, pogotovo kada govorimo o ruralnim područjima. Tamo postoji nedostatak specijalista, kao i adekvatne opreme, što usporava detektovanje promena i lečenje.

Takođe, čekanje na svoj termin i testiranja može trajati jako dugo, pa se i prognoza bolesti može u međuvremenu pogoršati. Postoji i opšti nedostatak obučenog kadra, manjak savremene opreme, ali i resursa koji bi trebalo da se raspoređuju gde su najpotrebniji.

Važnost prevencije i pravovremene posete

Poboljšanje ovog stanja podrazumeva i ulaganje u prevenciju, unapređenje edukacije stanovništva, ali i lekara, kao i modernizaciju i bolju orgnizaciju zdravstvenog sistema.

Naglašavanje značaja pravovremenih poseta, ključno je za smanjenje rizika od razvoja ozbiljnijih kardiovaskularnih bolesti. Redovno kontrolisanje krvnog pritiska, povišenog holesterola, kao i šećera u krvi, omogućava da se rano otkriju potencijalni problemi.

Time se istovremeno smanjuje i mogućnost nastanka ozbiljnijih stanja, poput infarkta miokarde, moždanog udara, kao i hronične srčane insuficijencije. Edukacija i podizanje svesti o prevenciji mogu pomoći građanima da imaju bolji kvalitet života, ali i doprineti smanjenju opterećenja zdravstvenog sistema.






Srodni tekstovi:


Blagodeti divljeg origana za imunitet i zdravlje

Divlji origano, poznat i kao Origanum vulgare, je biljka sa izuzetnim lekovitim svojstvima koja se t...

Detaljnije

Strategije za upravljanje hroničnim bolom: od prirode do farmacije!

Hronični bol je složen i često iscrpljujući problem koji utiče na milione ljudi širom sveta. ...

Detaljnije

Kako da brinete o osetljivoj koži sklonoj iritacijama - saveti za negu i ishranu

Osetljiva koža sklona iritacijama zahteva poseban pristup nezi i ishrani kako bi se očuvalo njeno zd...

Detaljnije

Šta je OGTT test i zašto ga lekar traži?

Dijabetes je peti uzrok smrtnosti u Srbiji, a procena je da skoro pola miliona odraslih ima ovu bole...

Detaljnije
Copyright © 2018 Centar Zdravlja. All rights reserved.
Izrada sajta by GW, SEO by WBS